Jak na daň z nemovitosti v roce 2024? Změny, termíny a způsob podání
Stali jste v roce 2023 majiteli nějakého pozemku, stavby nebo jednotky? Pak byste měli věnovat zvýšenou pozornost daňovým povinnostem spojeným s vlastnictvím nemovitosti. Podívejte se na náš přehled o dani z nemovitých věcí, kde se dozvíte vše podstatné.
Podání daňového přiznání
Občané, kteří získali nemovitost v roce 2023, musí podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí pro rok 2024. Není přitom rozhodující, jakým způsobem byla nemovitost získána – kupní smlouvou, dědictvím nebo darem – částka daně je pro všechny zmíněné případy stejná. Definice daně z nemovitých věcí udává, že za nemovitosti se považují stavby, jednotky a pozemky.
V případě, že je majitelů nemovitosti více, může jeden ze spoluvlastníků přiznat celou nemovitou věc jako společný zástupce.
Termíny
Pro nové majitele platí lhůta na podání daňového přiznání do konce ledna 2024. Daňové přiznání se týká pouze situací, kdy došlo k získání nemovitosti v průběhu předchozího roku.
V následujících letech není nutné daňové přiznání podávat znovu, s výjimkou případů, kdy dochází k relevantním změnám ovlivňujícím výpočet daně z nemovitých věcí, jako například přístavba.
Povinnost podávat daňové přiznání tak nemusíte řešit v případě, že jste toto přiznání podali již v minulých letech a od té doby na nemovitosti neproběhly žádné změny. Výpočet daně je totiž prováděn automaticky s ohledem na platné koeficienty pro danou obec, a proto není nutné provádět žádné další administrativní kroky.
Termín pro zaplacení daně z nemovitých věcí je nejpozději do 31.května 2024. Výjimkou je situace, kdy roční daňová povinnost přesahuje 5 000 korun – v tomto případě majitel může daň zaplatit ve dvou splátkách a druhou polovinu doplatit až na konci listopadu.
Přiznání můžete podat online
Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí se podává místně příslušnému správci daně, kterým je finanční úřad, v jehož obvodu územní působnosti je vaše stavba nebo pozemek.
Přiznání lze podat osobně na podatelně finančního úřadu nebo elektronicky.
V případě elektronického podání můžete využít datovou schránku nebo online aplikaci Elektronického podání pro Finanční správu (EPO) na internetových stránkách Moje Daně https://adisspr.mfcr.cz/
Podrobný návod i odpověď na nejčastější dotazy k dani z nemovitých věcí naleznete na stránkách Finanční správy
Konsolidační balíček – o kolik se zvýší daně?
Konsolidační balíček, který vstoupil v platnost od roku 2024, přináší pro majitele nemovitostí zvýšení daní. Odvody na dani z nemovitých věcí se budou nadále zvyšovat i v příštích letech a to v souladu s inflační doložkou.
Zvýšení daně se projeví v jednotlivých městech různě, závisle na rozloze, velikosti obce a místním koeficientu. Podle informací od Ministerstva financí se sazby daně z nemovitých věcí pro rok 2024 zvýší přibližně na 1,8násobek.
Daň z nabytí nemovitosti zůstává zrušená
Dobrou zprávou pro nové majitele nemovitostí je alespoň to, že daň z nabytí nemovitých věcí zůstává nadále zrušena. Tato daň, která činila 4 % z hodnoty nemovitosti, byla zrušena v září 2020 a konsolidační balíček nepřinesl její obnovení.
Ještě jste nenašli svou vysněnou nemovitost?
Pokud jste v minulém roce svou vytouženou nemovitost nenašli, nezoufejte. Možná se vám to podaří právě v tom letošním. Vybírat můžete už nyní na nejpřehlednějším portálu s novostavbami